2018 FF15 Open Overall 

Results are Final as of 14:40 on April 22, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
RankSailNoHelmNameCrewNameBoatClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5TotalNett
1st 4021 Steve Goacher Tim Harper   R.W.Y.C. 1.0 1.0 2.0 3.0 (8.0) 15.0 7.0
2nd 4002 Graham Vials Chris Turner   DRSC/LRSC (4.0) 3.0 1.0 1.0 4.0 13.0 9.0
3rd 3760 Jeremy Davy Martin Huett   Draycote Water S.C. 2.0 4.0 8.0 2.0 (12.0) 28.0 16.0
4th 4005 David McKee Mal Hartland FIERY CHARIOT Dovestone S.C. 5.0 (8.0) 5.0 4.0 2.0 24.0 16.0
5th 4030 Greg Wells Andrew Jackson AGATHA HISC (18.0) 6.0 7.0 5.0 1.0 37.0 19.0
6th 4055 Ian Cadwallader Ellie Deveraux   Chew Valley 6.0 7.0 11.0 6.0 (14.0) 44.0 30.0
7th 4060 Ian Pinnell       8.0 2.0 3.0 (35.0) 20.0 68.0 33.0
8th 4033 Andy Mckee Richard Jones   Dovestone S.C. 14.0 5.0 9.0 7.0 (49.0 RET) 84.0 35.0
9th 4016 Dave Heron Chris Ducker PITCH PERFECT R.W.Y.C. 12.0 10.0 16.0 (28.0) 3.0 69.0 41.0
10th 4059 Hamish MacKay Andrew Lawson PUFFER FISH Royal Thames 10.0 13.0 6.0 13.0 (49.0 RET) 91.0 42.0
11th 4031 Nigel Tullett Graham Tullett NIFFTY R.W.Y.C. 13.0 11.0 (14.0) 9.0 9.0 56.0 42.0
12th 3954 John Hanson Helen Selden HAKUNA KOTOA Datchet S.C. 7.0 (26.0) 4.0 10.0 25.0 72.0 46.0
13th 4004 Charles Apthorp Alan Green FOOF HISC 9.0 (33.0) 17.0 11.0 11.0 81.0 48.0
14th 4044 Simon Patterson Simon Thompson WINDWHISTLER Draycote Water S.C. 3.0 9.0 13.0 26.0 (27.0) 78.0 51.0
15th 3641 Mike Preston David Manifold FFUNKY CHICKEN Blackpool & Fleetwood Y.C. 17.0 20.0 (23.0) 17.0 5.0 82.0 59.0
16th 3520 Neil Currie Rory Yardley CHIPS FOR FREE Bassenthwaite S.C. 23.0 18.0 (24.0) 15.0 6.0 86.0 62.0
17th 3573 John Atkinson Elizabeth Moreton FUNNY ENUFF R.W.Y.C. (24.0) 16.0 10.0 23.0 13.0 86.0 62.0
18th 3591 Mark Weston Andy Weatherspoon FOUR WINDS IV West Riding Y.C. 11.0 14.0 21.0 20.0 (49.0 RET) 115.0 66.0
19th 4017 Phil Snewin Ros Coleman CARBON FOOTPRINT R.W.Y.C. 26.0 19.0 (28.0) 16.0 7.0 96.0 68.0
20th 3902 Richard Hope Mike Stenson DEFFIANT II Draycote Water S.C. 20.0 15.0 (31.0) 18.0 16.0 100.0 69.0
21st 3787 David Brockbank Simon Millington FIVE Key West Community S.C. 15.0 23.0 (27.0) 14.0 18.0 97.0 70.0
22nd 4056 Andy Goddard Tom Goddard   Dovestone S.C. 19.0 27.0 20.0 8.0 (29.0) 103.0 74.0
23rd 3996 Mike Moore Kayla Sheard HIGHWAYMAN Bassenthwaite S.C. 25.0 17.0 (26.0) 22.0 10.0 100.0 74.0
24th 4041 Bill Chard Josh Preater QUINDICI Chew Valley 21.0 24.0 12.0 21.0 (49.0 RET) 127.0 78.0
25th 3624 Emma Houlihan Clare Houlihan FLYING FERRET R.W.Y.C. (37.0) 22.0 19.0 24.0 15.0 117.0 80.0
26th 3751 Julian Newman Amanda Wilson FELIX FELICIS R.W.Y.C. 31.0 28.0 (37.0) 12.0 19.0 127.0 90.0
27th 3517 Craig Robinson Hannah Robinson OFFBEAT Ullswater Y.C. (35.0) 21.0 15.0 27.0 30.0 128.0 93.0
28th 3936 Jeremy Arnold Paul Barnes MAGGIE Notts County S.C. 27.0 25.0 25.0 19.0 (28.0) 124.0 96.0
29th 4052 David Tabb Chewett Sherrell   Parkstone (49.0 DNS) 12.0 18.0 25.0 49.0 RET 153.0 104.0
30th 3998 John Walter Roseanne Walter NO ILLUSIONS R.W.Y.C. 29.0 31.0 29.0 (36.0) 21.0 146.0 110.0
31st 3506 Chritstian Barnes Denise Sykes HUMMING BIRD Ullswater Y.C. 22.0 38.0 (49.0 DNF) 29.0 24.0 162.0 113.0
32nd 3729 Bryan Willis John McPeake SMOOTH GOLD County Antrim S.C. 16.0 29.0 30.0 42.0 (49.0 RET) 166.0 117.0
33rd 4027 Michael Clapp Peter Morris VAQUERO Datched S.C. 28.0 30.0 (35.0) 33.0 26.0 152.0 117.0
34th 3903 Keith Jamieson Pierre Labatt VITAL STATISTIX R.W.Y.C. 32.0 37.0 32.0 (49.0 DNF) 17.0 167.0 118.0
35th 3463 John Thornley Jon Abbat FIRTH OF FIFTH Ullswater Y.C. (34.0) 32.0 22.0 34.0 31.0 153.0 119.0
36th 3627 Rob Goodison Johnathan Mallory   Scarborough Y.C. 36.0 (40.0) 38.0 30.0 23.0 167.0 127.0
37th 4042 Tim O'Brian Colin Ferra FFOXY LADY G.W.S.C. 38.0 35.0 34.0 (43.0) 22.0 172.0 129.0
38th 3563 Alistair Stevenson Jeremy Valentine EVEN KEEL Datched S.C. 30.0 34.0 36.0 32.0 (49.0 RET) 181.0 132.0
39th 3418 Michael Wilson Helen Latham FFENELLA I.O.M.Y.C. 33.0 36.0 (42.0) 39.0 33.0 183.0 141.0
40th 3631 Chris Wright Nicki Hooper FFOLLY Rutland S.C. (39.0) 39.0 33.0 38.0 34.0 183.0 144.0
41st 3583 Mike Wilczynski Jean Wilcnynski MOJO RORC (44.0) 41.0 41.0 31.0 32.0 189.0 145.0
42nd 3732 Ian Hockey Valerie Hockey OUTSIDER Blackpool & Fleetwood Y.C. 42.0 45.0 39.0 37.0 (49.0 RET) 212.0 163.0
43rd 3622 Robert Mountain Alex Torkington FOOFIGHTER Blackpool & Fleetwood Y.C. 41.0 42.0 40.0 44.0 (49.0 RET) 216.0 167.0
44th 3944 Alastair Scammell Stephanie Brown SOUFFLE Rutland S.C. 40.0 43.0 43.0 41.0 (49.0 RET) 216.0 167.0
45th 3602 Peter Mountain David Gyte THE FFWORD Blackpool & Fleetwood Y.C. 43.0 44.0 44.0 40.0 (49.0 DNS) 220.0 171.0
46th 3806 Paul Langley Michelle Kay FIREBOLT R.W.Y.C. 45.0 (49.0 DNF) 45.0 45.0 49.0 RET 233.0 184.0
47th 3130 Jordan Aspin Jason Ben ANEMONE South Windermere S.C. (49.0 RET) 49.0 DNS 49.0 DNS 49.0 DNS 49.0 DNS 245.0 196.0
47th 3973 Simon Longstaff Jon Denwood LONGSTAFF'S BOAT Bassenthwaite S.C. (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 245.0 196.0

Sailing Area
North Lake