RACES IN AUGUST

Race Result

Series  5  Wetherlam Cup    (August Series).  1 Discard

Yacht     Name            Place Points   1   2   3   4   5   6   7   8   9  10

 13161   GP SPIRIT            1   12     2   -       4   2   2   2
 14022   GP 14022             2   15     5   2       5   1   3   4
  5673   SOLO ULTRASONIC      3   27     -   1       3   3   1   -
 13371   GP 13371             4   36     4   4       6   -   -   3
 13674   GP SMARTIES          5   50     9   6      dnf  -   -   8
 13381   GP HORIZON           6   53     -   -       -   4   4   7
152552   LASER 152552         7   58    10   5       -   -   -   5
   804   RS400 804            8   59     -   -       1   -   -   1
 13537   GP SHORT & SWEET     9   62     3   -       2   -   -   -
   419   DEVOTI D-ONE 419    10   64     1   -       -   -   -   6
   441   RS100 441           11   79     -   3       -   -   -   -
 13464   GP DREAM CATCHER    12   82     6   -       -   -   -   -
 13871   GP SWIFT            13   83     7   -       -   -   -   -
 13509   GP SECOND CHANCE    14   84     8   -       -   -   -   -
166688   LASER 166688        15   86     -   -       -   -   -  dnf
 13401   GP CRACKERJACK      16   89    dnf  -       -   -   -   -
 13531   GP SUPERSONIC       17   89    dnf  -       -   -   -   -

Sailwave Result

Handicap Division

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Aug R1
01/08/2019 18:30
Aug R2
01/08/2019 13:30
Aug R3
08/0/2019 18:30
Aug R4
11/08/2019 13:30
Aug R5
11/08/2019 14:30
Aug R6
15/08/2019 18:30
Aug R7
29/08/2019 18:30
Total Nett
1st GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 4.0 2.0 5.0 1.0 3.0 4.0 (13.0 DNC) 32.0 19.0
2nd GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 2.0 (13.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 2.0 13.0 DNC 38.0 25.0
3rd Solo 5673 RWYC Nigel Hutchinson   1139 (13.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 47.0 34.0
4th GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 5.0 3.0 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 56.0 43.0
5th RS400 804 RWYC Becky Thomas Tim Bosley 945 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 67.0 54.0
6th GP14 13381 RWYC Kevin Boles Lisa Knaggs 1131 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 4.0 7.0 13.0 DNC 67.0 54.0
7th GP14 13537 RWYC Richard Thompson   1131 3.0 (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 70.0 57.0
8th RS100 8.4 441 RWYC John Richardson   989 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 71.0 58.0
9th Devoti D-One 419 RWYC Phil Hubbard   951 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 72.0 59.0
10th Laser 152552 RWYC Mark Hillman   1102 10.0 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 72.0 59.0
11th GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131 9.0 6.0 12.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 13.0 DNC 74.0 61.0
12th Laser 166688 RWYC     1099 (13.0 DNC) 13.0 DNC 12.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 12.0 DNF 13.0 DNC 89.0 76.0
DNQ RS100 8.4 140 RWYC Robert Richardson   989 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 79.0 66.0
DNQ Laser 140117 RWYC Gavin Tullett   1102 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 81.0 68.0
DNQ GP14 13464 RWYC Judith Gore Simon McVey 1131 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 84.0 71.0
DNQ GP14 13871 RWYC Robin Rose   1131 7.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 85.0 72.0
DNQ Laser 198912 RWYC Giles   1099 (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 85.0 72.0
DNQ GP14 13509 RWYC Harry Frith   1131 8.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 86.0 73.0
DNQ GP14 13531 RWYC Nigel Hutchinson   1131 12.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 90.0 77.0
DNQ GP14 13401 RWYC Steven Wilson   1131 12.0 DNF (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 90.0 77.0
DNQ GP14 13796 RWYC Richard Broughton Ian Smith 1131 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 91.0 78.0

Aug R1 - 01/08/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Devoti D-One 419 RWYC Phil Hubbard   951 18:30:00 19:31:06 1:01:06 1:04:15 0:00:00 1.0
2 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:30:00 19:53:14 1:23:14 1:13:36 0:10:34 2.0
3 GP14 13537 RWYC Richard Thompson   1131 18:30:00 20:10:51 1:40:51 1:29:10 0:28:11 3.0
4 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 18:30:00 20:14:26 1:44:26 1:32:20 0:31:46 4.0
5 GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 18:30:00 20:14:32 1:44:32 1:32:26 0:31:52 5.0
6 GP14 13464 RWYC Judith Gore Simon McVey 1131 18:30:00 20:15:34 1:45:34 1:33:20 0:32:54 6.0
7 GP14 13871 RWYC Robin Rose   1131 18:30:00 20:16:01 1:46:01 1:33:44 0:33:21 7.0
8 GP14 13509 RWYC Harry Frith   1131 18:30:00 20:16:20 1:46:20 1:34:01 0:33:40 8.0
9 GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131 18:30:00 20:16:38 1:46:38 1:34:17 0:33:58 9.0
10 Laser 152552 RWYC Mark Hillman   1102 18:30:00 20:16:04 1:46:04 1:36:15 0:35:16 10.0
11 GP14 13401 RWYC Steven Wilson   1131     DNF     12.0
11 GP14 13531 RWYC Nigel Hutchinson   1131     DNF     12.0

Aug R2 - Handicap Division - 01/08/2019 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Solo 5673 RWYC Nigel Hutchinson   1139 13:30:00 14:39:55 1:09:55 1:01:23 0:00:00 1.0
2 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 13:30:00 14:39:56 1:09:56 1:01:50 0:00:30 2.0
3 GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 13:30:00 14:40:11 1:10:11 1:02:03 0:00:45 3.0
4 RS100 8.4 441 RWYC John Richardson   989 13:30:00 14:31:27 1:01:27 1:02:08 0:00:44 4.0
5 Laser 152552 RWYC Mark Hillman   1102 13:30:00 14:41:48 1:11:48 1:05:09 0:04:09 5.0
6 GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131 13:30:00 14:45:35 1:15:35 1:06:50 0:06:09 6.0

Aug R3 - Handicap Division - 08/0/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 RS400 804 RWYC Becky Thomas Tim Bosley 945 18:35:00 19:11:20 0:36:20 0:38:27 0:00:00 1.0
2 GP14 13537 RWYC Richard Thompson   1131 18:35:00 19:22:25 0:47:25 0:41:55 0:03:56 2.0
3 Solo 5673 RWYC Nigel Hutchinson   1139 18:35:00 19:23:27 0:48:27 0:42:32 0:04:39 3.0
4 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:35:00 19:24:00 0:49:00 0:43:19 0:05:31 4.0
5 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 18:35:00 19:26:25 0:51:25 0:45:28 0:07:56 5.0
6 GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 18:35:00 19:30:05 0:55:05 0:48:42 0:11:36 6.0
7 GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131     DNF     12.0

Aug R3 - 08/0/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 RS400 804 RWYC Becky Thomas Tim Bosley 945 18:35:00 19:11:20 0:36:20 0:38:27 0:00:00 1.0
2 GP14 13537 RWYC Richard Thompson   1131 18:35:00 19:22:25 0:47:25 0:41:55 0:03:56 2.0
3 FLYING FIFTEEN 4016 RWYC Dave Heron Keith Jamieson 1017 18:40:00 19:23:02 0:43:02 0:42:19 0:03:56 3.0
4 Solo 5673 RWYC Nigel Hutchinson   1139 18:35:00 19:23:27 0:48:27 0:42:32 0:04:39 4.0
5 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:35:00 19:24:00 0:49:00 0:43:19 0:05:31 5.0
6 FLYING FIFTEEN 3791 RWYC     1015 18:40:00 19:25:36 0:45:36 0:44:56 0:06:35 6.0
7 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 18:35:00 19:26:25 0:51:25 0:45:28 0:07:56 7.0
8 FLYING FIFTEEN 3998 RWYC John Walters Roseanne Walters 1017 18:35:00 19:23:02 0:48:02 0:47:14 0:08:56 8.0
9 GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 18:35:00 19:30:05 0:55:05 0:48:42 0:11:36 9.0
10 FLYING FIFTEEN 3210 RWYC Adam Cowley   1030 18:40:00 19:39:28 0:59:28 0:57:44 0:19:52 10.0
11 Laser 198912 RWYC Giles   1099 18:35:00 19:38:54 1:03:54 0:58:09 0:21:39 11.0
12 FLYING FIFTEEN 3047 RWYC Richard Broughton Ian Bertram 1030 18:40:00 19:47:08 1:07:08 1:05:11 0:27:32 12.0
13 GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131     DNF     16.0
13 FLYING FIFTEEN 3806 RWYC Michelle Kay Paul Langley 1015     DNF     16.0
13 Laser 166688 RWYC     1099     DNF     16.0
13 FLYING FIFTEEN 3731 RWYC Anne Bishop John Taylor 1015     DNF     16.0

Aug R6 - Handicap Division - 15/08/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 RS400 804 RWYC Becky Thomas Tim Bosley 945 18:35:00 19:14:33 0:39:33 0:41:51 0:00:00 1.0
2 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:35:00 19:29:25 0:54:25 0:48:07 0:07:05 2.0
3 GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 18:35:00 19:30:28 0:55:28 0:49:03 0:08:08 3.0
4 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 18:35:00 19:30:33 0:55:33 0:49:07 0:08:13 4.0
5 Laser 152552 RWYC Mark Hillman   1102 18:35:00 19:30:02 0:55:02 0:49:56 0:08:55 5.0
6 Devoti D-One 419 RWYC Phil Hubbard   951 18:35:00 19:27:13 0:52:13 0:54:54 0:12:25 6.0
7 GP14 13381 RWYC Kevin Boles Lisa Knaggs 1131 18:35:00 19:42:56 1:07:56 1:00:04 0:20:36 7.0
8 GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131 18:35:00 19:44:02 1:09:02 1:01:02 0:21:42 8.0
9 Laser 166688 RWYC     1099     DNF     12.0

Aug R6 - 15/08/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 RS400 804 RWYC Becky Thomas Tim Bosley 945 18:35:00 19:14:33 0:39:33 0:41:51 0:00:00 1.0
2 FLYING FIFTEEN 3998 RWYC John Walters Roseanne Walters 1017 18:40:00 19:28:39 0:48:39 0:47:50 0:06:05 2.0
3 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:35:00 19:29:25 0:54:25 0:48:07 0:07:05 3.0
4 GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1131 18:35:00 19:30:28 0:55:28 0:49:03 0:08:08 4.0
5 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131 18:35:00 19:30:33 0:55:33 0:49:07 0:08:13 5.0
6 Laser 152552 RWYC Mark Hillman   1102 18:35:00 19:30:02 0:55:02 0:49:56 0:08:55 6.0
7 FLYING FIFTEEN 3903 RWYC Dave Heron Keith Jamieson 1015 18:40:00 19:31:13 0:51:13 0:50:28 0:08:44 7.0
8 Devoti D-One 419 RWYC Phil Hubbard   951 18:35:00 19:27:13 0:52:13 0:54:54 0:12:25 8.0
9 FLYING FIFTEEN 3210 RWYC Adam Cowley   1030 18:40:00 19:41:50 1:01:50 1:00:02 0:18:44 9.0
10 GP14 13381 RWYC Kevin Boles Lisa Knaggs 1131 18:35:00 19:42:56 1:07:56 1:00:04 0:20:36 10.0
11 GP14 13674 RWYC Keith Owen Kathryn Moss 1131 18:35:00 19:44:02 1:09:02 1:01:02 0:21:42 11.0
12 Laser 166688 RWYC     1099     DNF     16.0

Aug R7 - Handicap Division - 22/08/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:46:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 GP14 13537 RWYC Richard Thompson   1131 18:46:00 19:35:32 0:49:32 0:43:48 0:00:00 1.0
2 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:46:00 19:39:22 0:53:22 0:47:11 0:03:50 2.0
3 GP14 13401 RWYC Steven Wilson   1131 18:46:00 19:41:27 0:55:27 0:49:02 0:05:55 3.0
4 GP14 13796 RWYC Richard Broughton Ian Smith 1131 18:46:00 19:41:31 0:55:31 0:49:05 0:05:59 4.0
5 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131     DNF     12.0

Aug R7 - 22/08/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:46:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 GP14 13537 RWYC Richard Thompson   1131 18:46:00 19:35:32 0:49:32 0:43:48 0:00:00 1.0
2 FLYING FIFTEEN 3998 RWYC John Walters Roseanne Walters 1015 18:41:00 19:28:26 0:47:26 0:46:44 0:02:59 2.0
3 GP14 13161 RWYC Robert Richardson John Richardson 1131 18:46:00 19:39:22 0:53:22 0:47:11 0:03:50 3.0
4 FLYING FIFTEEN 3210 RWYC Adam Cowley   1030 18:41:00 19:30:14 0:49:14 0:47:48 0:04:07 4.0
5 GP14 13401 RWYC Steven Wilson   1131 18:46:00 19:41:27 0:55:27 0:49:02 0:05:55 5.0
6 GP14 13796 RWYC Richard Broughton Ian Smith 1131 18:46:00 19:41:31 0:55:31 0:49:05 0:05:59 6.0
7 FLYING FIFTEEN 3806 RWYC Michelle Kay Paul Langley 1015 18:41:00 19:32:07 0:51:07 0:50:22 0:06:40 7.0
8 GP14 14022 RWYC Pat McVey Angela 1131     DNF     16.0