RACES IN JUNE

Race Result

 
Series  2  Burchardt Cup. No Discards
 
Yacht     Name            Place Points   1   2   3 
 
46       CHAMELEON            1    4     1   1   2
36       WHISPER              2   13     6   2   5
45       FALCON II            3   15     3   8   4
 3       PILGRIM              4   15     8   6   1
42       PHANTOM              5   17    10   4   3
 6       WATERWITCH           6   18     7   3   8
47       FATHOM               7   18     5   7   6
10       CAPELLA              8   23     9   5   9
11       NEPENTHE             9   30    11   9  10
43       MISTRAL             10   30    12  11   7
 9       ATHOLL              11   34     2   -   -
 5       LIBERTY             12   36     4   -   -
17       OTTER               13   41    13  12   -
12       SNARK II            14   42     -  10   -
 2       LAPWING             15   46    14   -   -

     Race No.15    Saturday 29 June
     Scott Wordsworth Cup
     
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      1
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     2
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        3
    12   SNARK II              Les Gorton                      4
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       5

     
     Race No.14    Saturday 22 June
     Fraser Trophy
     
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   1
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    2
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     3
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  4
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     5
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        6
     6   WATERWITCH            Richard Broughton & Derek Joll  7
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  8
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       9
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle        10

     
     Race No.13    Saturday 15 June
     Kemp Cup
     
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   2
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  3
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        4
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     5
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       6
     6   WATERWITCH            Richard Broughton & Derek Joll  7
    12   SNARK II              Les Gorton                      8
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     9
    42   PHANTOM               Keith Barrow & Steve Burrows   10
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha 11
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle        12

     
     Race No.12    Saturday 8 June
     Chameleon Trophy
     
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     2
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  3
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   4
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        5
    42   PHANTOM               Keith Barrow & Steve Burrows    6
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     7

     
     Race No.11    Saturday 8 June
     Caprice Salver
     
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     2
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  3
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        4
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   5
    42   PHANTOM               Keith Barrow & Steve Burrows    6
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     7

     
     Race No.10    Saturday 1 June
     Nomad Cup
     
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      1
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     2
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  3
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     4
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        5
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       6
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  7
    42   PHANTOM               Keith Barrow & Steve Burrows    8