Burchardt Challenge Cup

Race Result

 
Series  2  Burchardt Challenge Cup. No Discards
 
Yacht     Name            Place Points   1   2   3 
 
45       FALCON II     Gld    1    7     4   1   2
46       CHAMELEON     Gld    2    8     1   2   5
 3       PILGRIM       Gld    3   12     2   3   7
 9       ATHOLL        Gld    4   18     5   5   8
34       RIPPLE II     Slv    5   21     7   4  10
43       MISTRAL       Slv    6   24     8   -   1
24       DEVA          Slv    7   24     3   6   -
30       NAIAD         Slv    8   26    dnf  9   4
42       PHANTOM       Brz    9   28     -   7   6
36       WHISPER       Slv   10   30     6   -   9
10       CAPELLA       Slv   11   33     -   -   3
 6       WATERWITCH V  Brz   12   36    dnf  8   -
11       NEPENTHE      Brz   13   36    10   -  11
12       SNARK II      Brz   14   39     9   -   -
 
 Race No.9    Monday 30 May
 Burchardt Challenge Cup            
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder         1  Gold  
     3   PILGRIM               David Milburn & Nick Heather         2  Gold  
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith              3  Silver
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman         4  Gold  
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             5  Gold  
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt          6  Silver
    34   RIPPLE II             Rachel Booth & Simon McVey           7  Silver
    43   MISTRAL               Robert Slack & Derek Long            8  Silver
    12   SNARK II              Les Gorton                           9  Bronze
    11   NEPENTHE              Miles Logie                         10  Bronze
    30   NAIAD                 Derek Jolly & Richard Broughton    dnf  Silver
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves          dnf  Bronze
 
 Race No.10    Tuesday 31 May
 Burchardt Challenge Cup            
 
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman         1  Gold  
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder         2  Gold  
     3   PILGRIM               David Milburn & Nick Heather         3  Gold  
    34   RIPPLE II             Rachel Booth & Simon McVey           4  Silver
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             5  Gold  
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith              6  Silver
    42   PHANTOM               Miles Hillman & Mark Hillman         7  Bronze
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves            8  Bronze
    30   NAIAD                 Derek Jolly & Richard Broughton      9  Silver
 
 Race No.11    Wednesday 1 June
 Burchardt Challenge Cup            
 
    43   MISTRAL               Robert Slack & Derek Long            1  Silver
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman         2  Gold  
    10   CAPELLA               Richard Thompson                     3  Silver
    30   NAIAD                 Derek Jolly & Richard Broughton      4  Silver
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder         5  Gold  
    42   PHANTOM               Miles Hillman & Mark Hillman         6  Bronze
     3   PILGRIM               David Milburn & Nick Heather         7  Gold  
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             8  Gold  
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt          9  Silver
    34   RIPPLE II             Rachel Booth & Simon McVey          10  Silver
    11   NEPENTHE              Miles Logie                         11  Bronze