RACES IN JUNE

Race Result

 
Series  2  Burchardt Challenge Cup. No Discards
 
Yacht     Name            Place Points   1   2   3 
 
46       CHAMELEON            1    3     1   1   1
 9       ATHOLL               2    9     3   4   2
45       FALCON II            3   17     6   5  dnf
 5       LIBERTY              4   18     2   2   -
47       FATHOM               5   22     5   3   -
34       RIPPLE II            6   25    10   9  dnf
10       CAPELLA              7   25     -   8   3
26       MUSETTA              8   28     7   7   -
24       DEVA                 9   29     9   6   -
 2       LAPWING             10   32     4   -   -
11       NEPENTHE            11   35    11  10   -
43       MISTRAL             12   36     8   -   -
 6       WATERWITCH V        13   37    12  11   -
 
 Race No.9    Tuesday 1 June
 Burchardt Challenge Cup            
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  2
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      3
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        4
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   5
    24   DEVA                  Harry and Ian Frith             6
    26   MUSETTA               Richard Broughton & Derek Joll  7
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  8
    34   RIPPLE II             Rachael Booth                   9
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle        10
     6   WATERWITCH V          Alex Scott                     11
 
 Race No.10    Wednesday 2 June
 Burchardt Challenge Cup            
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        2
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  3
    34   RIPPLE II             Rachael Booth                 dnf
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan dnf
 
 Race No.11    Saturday 5 June
 Kemp Cup                           
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   2
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       3
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingham 4
    34   RIPPLE II             Rachael Booth                   5
    24   DEVA                  Harry and Ian Frith             6
    26   MUSETTA               Richard Broughton & Derek Jolly 7
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     8
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle         9
     6   WATERWITCH V          Alex Scott                     10
 
 Race No.12    Saturday 12 June
 Caprice Salver                     
 
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie        1
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett   2
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton 3
    10   CAPELLA               Richard Thompson                4
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth     5
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson 6
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith         7
    45   FALCON II             Tony Rothwell                   8
    11   NEPENTHE              Miles Logie                     9
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt    10
     7   CARESS 111                                           11
 
 Race No.13    Saturday 12 June
 Chameleon Trophy                   
 
    10   CAPELLA               Richard Thompson                1
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith         2
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson 3
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton 4
    45   FALCON II             Tony Rothwell                   5
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie        6
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth     7
    11   NEPENTHE              Miles Logie                     8
 
 Race No.14    Saturday 19 June
 The Fraser Trophy                  
 
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson 1  Gold  
     2   LAPWING               John Pawson                     2  Bronze
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman    3  Gold  
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton 4  Silver
    20   MYSTERY               Adam Cowley & John Watling      5  Bronze
    43   MISTRAL               Robert Slack & Derek Long       6  Bronze
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves       7  Bronze
    42   PHANTOM               Miles Hillman                   8  Bronze
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth     9  Silver
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith        10  Silver
     7   CARESS 111            Richard & Julie Parry          11  Bronze
 
 Race No.15    Saturday 26 June
 Scott Wordsworth Challenge Cup     
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett   1  Gold  
    47   FATHOM                Graham Murray & Paul Haslam     2  Gold  
    10   CAPELLA               Richard Thompson                3  Silver
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson 4  Gold  
    43   MISTRAL               Robert Slack & Derek Long       5  Bronze
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves       6  Bronze
    20   MYSTERY               Adam Cowley & John Watling      7  Bronze
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth     8  Silver
    42   PHANTOM               Miles Hillman                   9  Bronze