RACES IN JULY

Race Result

 
Series  3  Forwood Trophy. No Discards
 
Yacht     Name            Place Points   1   2   3 
 
 5       LIBERTY              1   10     1   4   5
45       FALCON II            2   15     2   3  10
46       CHAMELEON            3   16     -   1   1
10       CAPELLA              4   18     3   6   9
47       FATHOM               5   19     -   2   3
 3       PILGRIM              6   21     -   5   2
 9       ATHOLL               7   25     -   7   4
43       MISTRAL              8   29    dnf 11  13
12       SNARK II             9   30     -  10   6
36       WHISPER             10   30     -   9   7
 6       WATERWITCH          11   33     -   8  11
 2       LAPWING             12   36     -   -   8
11       NEPENTHE            13   38     -  12  12
 
 Race No.16    Saturday 6 July
 Centenary Cup                      
 
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      1
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     2
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    3
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  4
    12   SNARK II              Les Gorton                      5
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  6
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     7
    17   OTTER                 Derek & Celia Wood              8
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle         9
 
 Race No.17    Saturday 13 July
 Wood Cup                           
 
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        1
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   2
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     3
     6   WATERWITCH            Richard Broughton & Derek Joll  4
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     5
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  6
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       7
    12   SNARK II              Les Gorton                      8
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle         9
     7   CARESS III            Julie & Richard Parry         dnf
 
 Race No.18    Saturday 13 July
 Chameleon Trophy                   
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      2
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  3
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   4
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        5
     6   WATERWITCH            Richard Broughton & Derek Joll  6
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  7
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     8
    12   SNARK II              Les Gorton                      9
     2   LAPWING               John Pawson & Pat McVey        10
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt    11
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack      12
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle        13
 
 Race No.19    Monday 22 July
 Forwood Trophy                     
 
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  1
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   2
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  3
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack     dnf
 
 Race No.20    Tuesday 23 July
 Forwood Trophy                     
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      2
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   3
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  4
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     5
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  6
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        7
     6   WATERWITCH            Richard Broughton & Derek Joll  8
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     9
    12   SNARK II              Les Gorton                     10
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack      11
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle        12
 
 Race No.21    Wednesday 24 July
 Forwood Trophy                     
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    1
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     2
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      3
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        4
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  5
    12   SNARK II              Les Gorton                      6
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     7
     2   LAPWING               John Pawson & Pat McVey         8
    10   CAPELLA               Richard Thompson & Roger Ingha  9
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan  10
     6   WATERWITCH            Richard Broughton & Derek Joll 11
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle        12
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack      13
 
 Race No.22    Saturday 27 July
 Mirage Cup        Resailed 26 August                 
 
    47   FATHOM                G Murray P Haslam & E Fort      1
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Nigel Lauder    2
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt     3
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardso  4
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Paul Monaghan   5
    12   SNARK II              Les Gorton                      6
     3   PILGRIM               David Milburn Bruce Johnson     7
     9   ATHOLL                Roy Gambie & Nick Aubrey        8
    43   MISTRAL               Derek Long & Robert Slack       9
    42   PHANTOM               Keith Barrow & Steve Burrows  dnf
    11   NEPENTHE              Miles Logie & Jim Hoyle       dnf