RACES IN AUGUST

Race Result

 
 Race No.24    Saturday 7 August
 Lapwing Trophy & Lapwing Cup (1)                    
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett        1  Gold  
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson      2  Gold  
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             3  Gold  
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith              4  Silver
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth          5  Silver
    42   PHANTOM               Miles Hillman                        6  Bronze
    11   NEPENTHE              Miles Logie                          7  Bronze
 
 Race No.25    Saturday 7 August
 Chameleon Trophy & Reade Challenge Cup (F)                  
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett        1  Gold  
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson      2  Gold  
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             3  Gold  
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith              4  Silver
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth          5  Silver
    42   PHANTOM               Miles Hillman                        6  Bronze
    11   NEPENTHE              Miles Logie                          7  Bronze
 
 Race No.26    Saturday 14 August
 Lapwing Trophy & Lapwing Cup (F)                    
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett        1  Gold  
    47   FATHOM                Graham Murray & Paul Haslam          2  Gold  
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson      3  Gold  
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             4  Gold  
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton      5  Silver
    10   CAPELLA               Richard Thompson                     6  Silver
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt          7  Silver
    43   MISTRAL               Robert Slack & Derek Long            8  Bronze
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth          9  Silver
    20   MYSTERY               Adam Cowley & John Watling          10  Bronze
 
 Race No.28    Saturday 28 August
 C.J.E.Hall Tray & Iris Trophy (F)                   
 
    47   FATHOM                Graham Murray & Paul Haslam          1  Gold  
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson      2  Gold  
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman         3  Gold  
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt          4  Silver
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth          5  Silver
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves            6  Bronze
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton      7  Silver
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             8  Gold  
    12   SNARK II              Les Gorton                           9  Silver
    43   MISTRAL               Robert Slack & Derek Long           10  Bronze
    11   NEPENTHE              Miles Logie                         11  Bronze
 
 Race No.29    Monday 30 August
 Susan Crossley Trophy & Tarakee Cup (1)             
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett        1  Gold  
    47   FATHOM                Graham Murray & Paul Haslam          2  Gold  
     5   LIBERTY               Colin Bentley & John Richardson      3  Gold  
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton      4  Silver
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             5  Gold  
    10   CAPELLA               Richard Thompson                     6  Silver
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth          7  Silver
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman         8  Gold  
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt          9  Silver
    11   NEPENTHE              Miles Logie                         10  Bronze
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves           11  Bronze
 
 Race No.30    Tuesday 31 August
 Susan Crossley Trophy & Tarakee Cup (2)             
 
    46   CHAMELEON             Nigel Tullett & Gavin Tullett        1  Gold  
    45   FALCON II             Tony Rothwell & Pippa Colman         2  Gold  
    47   FATHOM                Graham Murray & Paul Haslam          3  Gold  
    36   WHISPER               Gay Crossley & Jim Schwerdt          4  Silver
    26   MUSETTA               Derek Jolly & Richard Broughton      5  Silver
     9   ATHOLL                Nick Aubrey & Roy Gambie             6  Gold  
    24   DEVA                  Ian Frith & Harry Frith              7  Silver
    34   RIPPLE II             Simon McVey & Rachael Booth          8  Silver
     6   WATERWITCH V          Alex Scott & Susie Delves            9  Bronze
    10   CAPELLA               Richard Thompson                    10  Silver
    12   SNARK II              Les Gorton                          11  Silver
    11   NEPENTHE              Miles Logie                         12  Bronze