RNLI Open 2018 Fleet Results

Cruiser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY RNLI R1
21/07/2018 12:00
RNLI R2
21/07/2018 14:00
RNLI R3
21/07/2018 15:30
Total Nett
1st Cruiser Capella Windermere 17′ 10   Richard Thompson   1010 5.0 (9.0) 4.0 18.0 9.0
2nd Cruiser Rebellion Formula 28 3605   unknown   965 7.0 (15.0) 7.0 29.0 14.0
3rd Cruiser Firebolt FF15 3806 RWYC Michelle Kay   1015 (16.0) 14.0 8.0 38.0 22.0
4th Cruiser Ouasffe Beneteau 21.7 66   Paul Hibbert   1036 (19.0) 18.0 13.0 50.0 31.0
5th Cruiser Funny Enuff FF15 3573 RWYC John Atkinson Elizabeth Moreton 1015 1.0 (31.0 DNS) 31.0 DNS 63.0 32.0
6th Cruiser VaVa Voom Beneteau 21.7 370   Trevor Bonson   1036 (22.0) 19.0 14.0 55.0 33.0
7th Cruiser Hawkwarp Hawk 20 280   John Inskin   1117 21.0 13.0 (31.0 DNS) 65.0 34.0
8th Cruiser Greyhound IntNat One Design 111   William Oliver   937 (23.0) 20.0 16.0 59.0 36.0
9th Cruiser Silver Mist Hanse 320 709   Nigel Smith   921 (27.0) 23.0 15.0 65.0 38.0
10th Cruiser Theo Bohndimus Bavaria 37 3856   Steve McGibbon   906 (24.0) 22.0 17.0 63.0 39.0
11th Cruiser Ben O II Beneteau 211 8449   Ted Parker   1036 (29.0) 24.0 19.0 72.0 43.0
12th Cruiser Mini Ha Ha Beneteau 21.7 139   Adrian Lucas   1036 (31.0 DNF) 31.0 DNF 18.0 80.0 49.0
13th Cruiser Ursa Beneteau 211 531   Ian Shirra   1036 28.0 21.0 (31.0 DNS) 80.0 49.0
14th Cruiser Tme Out Beneteau 25.7 9814   Edmund Higgins   1006 25.0 (31.0 DNF) 31.0 DNS 87.0 56.0
15th Cruiser Slippery When Wet Club 19 30   Craig Allwood   1057 26.0 (31.0 DNS) 31.0 DNS 88.0 57.0

Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY RNLI R1
21/07/2018 12:00
RNLI R2
21/07/2018 14:00
RNLI R3
21/07/2018 15:30
Total Nett
1st Handicap   RS100 8.4 140 RWYC Robert Richardson   993 (4.0) 1.0 1.0 6.0 2.0
2nd Handicap   RS100 8.4 503 RWYC Nick Heather   993 (12.0) 4.0 2.0 18.0 6.0
3rd Handicap   Devoti D-One 7 RWYC James Nield   948 (14.0) 2.0 6.0 22.0 8.0
4th Handicap Ultra Sonic Solo 5673 RWYC Nigel Hutchinson   1143 2.0 6.0 (9.0) 17.0 8.0
5th Handicap   RS100 8.4 441 RWYC John Richardson   993 (9.0) 5.0 3.0 17.0 8.0
6th Handicap   Blaze 760 RWYC Mark Fearnley   1027 (6.0) 3.0 5.0 14.0 8.0
7th Handicap   GP14 13284 RWYC Julian Maclaine Claire Maclaine 1130 3.0 10.0 (31.0 DNF) 44.0 13.0
8th Handicap Short & Sweet GP14 13537 RWYC Ethan Dawson   1130 8.0 8.0 (12.0) 28.0 16.0
9th Handicap   Devoti D-One 76 RWYC Peter Wright   948 (17.0) 7.0 10.0 34.0 17.0
10th Handicap Dream Catcher GP14 13464 RWYC Judith Gore Simon McVey 1130 11.0 (17.0) 11.0 39.0 22.0
11th Handicap   Laser 2000 2272   James McGregor   1109 15.0 11.0 (31.0 DNS) 57.0 26.0
12th Handicap Purl One K1 106   Mike Deane   1070 18.0 12.0 (31.0 DNS) 61.0 30.0
13th Handicap   Blaze 546 RWYC Richard Broughton   1027 20.0 16.0 (31.0 DNS) 67.0 36.0
14th Handicap Boo GP14 13371 RWYC John Pawson Lisa Knaggs 1130 10.0 (31.0 DNS) 31.0 DNS 72.0 41.0
15th Handicap   Phantom 1309 RWYC Matt Nield   1002 13.0 (31.0 DNS) 31.0 DNS 75.0 44.0