Dinghy Handicap Fleet 2018 Prize list & Analysis of results

Average Cup                             RS100 140           Robert Richardson
C J E Hall’s Cup (Season’s Points)         
Fraser Cup (May Series)                               
Rear Commodore’s Prize                     
Vice Commodore’s Prize                              
Tullett Trophy  Highest Boy U18            
     
Fireball Trophy  (Sunday Points)        RS100 441           John Richardson
Points Cup  Highest points over 45         
Ward Cup                 (June Series)           
Roitelet Cup  (September Series)                      
Dove Nest Trophy                           
Marathon Cup                               
Belle Isle Race                            
     
Audrey Trophy  (Thursday Points)        BOO                 John Pawson 
Wetherlam Cup    (August Series)                         
     
Ghyllcrest Cup    (April Series)        DREAM CATCHER       Judith Gore & Simon McVey 
Mason Cup        
Centenary Cup                              
     
Tatters Trophy                            Nigel Hutchinson
     
Fellside Trophy                           Matt Nield
     
Hirondelle Trophy                       GP 13284            Julian & Claire MacLaine  
Kelpie Cup                                 
     
Graythwaite Cup    (July Series)        DEVOTI D-ONE 419    Phil Hubbard              
     
Capella Cup                       HADRON H2           Peter Wright              
     
Commodore’s Prize                       DEVOTI D-ONE 7      James Nield               
 

Analysis of Results

               
 

HANDICAP CLASS

               
                   
NAME OWNER St Pts  Avg Su Th 1 2 3
                   
RS100 140            Robert Richardson              30 270 90.6 100 170 25 3   
RS100 441            John Richardson                38 267 78.3 133 134 7 18 4
BOO                  John Pawson                    25 200 66.89 35 165 2 3 7
DREAM CATCHER        Judith Gore & Simon McVey      28 181 66.79 81 100 6 2 7
GP 13284             Julian & Claire MacLaine       31 181 59.93 68 113 2 4 6
THE BELOVED          Kevin Boles & Lisa Knaggs      24 81 37.67 65 16 1    3
PHANTOM 1309 MENACE  Matt Nield                     15 139  68.1* 6 133    3 1
CRACKERJACK          Amanda Wilson                  11 109  76.7* 3 106 1 3 2
ULTRA-SONIC          Nigel Hutchinson               15 107  84.9* 63 44 4 7 2
DEVOTI D-ONE 7       James Nield                    9 103  78.0*     103 1 1 3
DEVOTI D-ONE  76     Peter Wright                   19 99  58.5* 67 32 2 4 4
SHORT AND SWEET      Richard Thompson               11 98  67.5*     98    3 1
DEVOTI D-ONE 419     Phil Hubbard                   19 92  46.7* 36 56    1 5
PENDRAGON            John Whalley                   13 89  51.1*     89         
RS100 503            Nick Heather                   7 70  69.3*     70       1
RS400 804            Becky Thomas & Tim Bosley      10 66  44.3*     66       1
SUPERSONIC           Nigel Hutchinson               6 52  63.4*     52    1   
DEVOTI D-ZERO 228    Ian Taylor                     11 52  40.6* 14 38    1   
HADRON H2            Peter Wright                   8 45  52.9* 22 23    1 2
BLAZE                Richard Broughton              16 42  30.6* 33 9 2    2
RS VAREO 340         Peter Frith                    7 41  38.6*     41         
HYPER-SONIC          Nigel Hutchinson               5 35  58.3* 8 27         
RS600 618            Ian Bertram                    18 31  17.0* 24 7         
RS100 454            Gavin Benbow                   8 30  35.2* 27 3 1    1
PHANTOM W            Harry Frith                    7 30  29.7*     30         
LASER RADIAL 122559  Annie Jukes                    2 20  80.0*     20       1
SMARTIES             Keith Owen & Kathryn Moss      6 19  26.3* 5 14         
LASER 179840         Steven Wilson                  4 17  60.7* 17        1   
BRIAN                RWYC                           1 17  100.*     17 1      
STREAKER             Brian Garvey                   3 17  45.9* 7 10         
LASER 140117         Gavin Tullett                  3 17  44.7*     17         
SWIFT                Robin Rose                     1 10  58.8*     10         
SPLIT PIN            Toby Peyton Jones              4 10  27.7* 7 3       1
SOLO 4474            Richard Thompson               2 8  33.3* 6 2 1      
29ER 2289                                           1 7  46.6*     7         
LASER 149420         Ian Shirra                     1 6  50.0*     6         
AQUACADABRA          Evie & Ian Smith               1 6  35.2*     6         
29ER 2173            Ethan & Robert                 1 3  50.0* 3             
LAYLA                Rick Bilby                     1 3  17.6*     3         
                   
56 races sailed.                  
Average Starters 7.536                  
* Not qualified